You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
';

Tapety na ścianę – odkryj ich moc

Tapety ścienne od lat goszczą w naszym wnętrzach. Wielu jednak podchodzi do nich z dystansem, pamiętając lata 90. w Polsce, gdy jednym rodzajem tapety (a wybór był ograniczony) oklejano wszystkie ściany w pomieszczeniu.

Dziś tapeta ścienna, choć spełnia wiele funkcji, jest przede wszystkim dekoracją. Elementem, które czyni wnętrze wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju.


Jakie są zalety tapety na ścianę?

Największymi zaletami tapet jest to, że stanowią dekorację każdego wnętrza i mogą prezentować absolutnie przeróżne wzory, kolory czy struktury. Po wtóre naklejone na ścianę pozwalają ukryć wady powierzchni, odpryski, niewielkie otwory czy nierówności.

Tapety ścienne kochamy także za to, że wyciszają i ocieplają pomieszczenie, co szczególnie ważne w budownictwie mieszkaniowym.

Jaką tapetę wybrać?

Współczesne tapety na ścianę wykonywane są z różnego rodzaju materiału. Najpopularniejszym jest papier, ale nie jedynym. Tapety mogą być także wyprodukowane z tkaniny, skóry czy tworzyw sztucznych. Zanim więc wybierzesz wzór tapety na ścianę, który może być nadrukowany albo wytłoczony, dokładnie sprawdź, jakiego jest rodzaju, by mieć pewność, że zastosujesz ją właśnie w tym pomieszczeniu, w jakim zamierzasz.

Inne tapety na ścianę nakleisz bowiem w pokoju dziecięcym (np. tapety papierowe) a po inne sięgniesz chcąc ozdobić elewację domu (tapety elewacyjne). Większość tapet sprzedawanych jest w rolkach (najczęściej szerokość tapety na ścianę ma 53 cm i na rolkę jest nawinięte ok. 10 m długości materiału). Od tej reguły bywają jednak wyjątki.

Tapety flizelinowe mogą być sprzedawane na rolce dwukrotnie szerszej, tj. wynoszącej 106 cm. Dlatego koniecznie sprawdź wymiary tapety na ścianę, którą kupujesz.

';
';

Tapeta na ścianę – kiedyś a dziś

Tapeta ścienna jest materiałem okładzinowym, znanym w Europie od XVI w. Początkowo tapety na ścianę malowano ręcznie. Później ręcznie klockami drzeworytniczymi odbijano na papierze wzory, by pod koniec XVIII w. do produkcji tapet wykorzystywać już druk maszynowy.

Współcześnie techniki druku ilustrowanego pozwalają wytwarzać tapety na ścianę z wielu tworzywa a co istotne – prezentować na nich dowolne wzory, grafiki czy obrazy. Choć z założenia tapety ścienne są materiałem do oklejania wewnętrznych ścian w domach, mieszkaniach, budynkach użyteczności publicznej, to użytkownicy nie muszą a wielu nie chce traktować ich zastosowań dosłownie.

Właśnie dlatego tapety dekorują fragmenty ścian wewnętrznych, są wykorzystywane do oklejenia mebli lub jako dekoracja w ramie, wreszcie są naklejane na elewacje budynków. Możliwości zastosowanie tapet jest tak wiele, jak wiele pomysłów na jej zaaranżowanie.

Tapeta ścienna w Twoim stylu

Klasyczna czy nowoczesna? Jaka powinna być tapeta na ścianę do Twojego wnętrza? Dokładnie taka, jakiej pragniesz! To jedyna prawidłowa odpowiedź. W sklepie Tapetydekoracje.pl podzieliliśmy tapety na kilka podkategorii: style, tematy, przeznaczenie i kolory, by łatwiej było znaleźć Ci typ tapety, której szukasz.

Jeśli nie jesteś zdecydowany na styl, ale wiesz, w jakie barwy chcesz ubrać swoje cztery ściany, wyszukaj w naszym sklepie tapety po kolorach.

Dokonaliśmy podziału na tapety beżowe, tapety czarne, złote, srebrne, zielone i wiele innych. Sklep tapetydekoracje.pl jest skarbnicą blisko 5 tysięcy wzorów tapet, dlatego ułatwiliśmy Ci wyszukiwanie tej jedynej także po miejscu jej przeznaczenia

';